Träningen ska även bedrivas under roliga och kvalitativa former. En stor breddverksamhet är vår grundpelare. Det är ur denna som vi sedan kan hitta de som vill satsa lite extra på sin golf, de som vill ha den som sin första-idrott. Med utökade träningsmöjligheter för dessa spelare hoppas vi kunna inspirera och utveckla spelarna så pass att de en dag tar klivet upp till nationella och internationella tourer.
Utöver träningsmöjligheter för våra medlemsjuniorer skapar vi även flera tävlingar på klubbnivå. Hit hör vår egen tour; Landeryds Juniortour.
För att lyckas med en stor och bred satsning på såväl träning som tävling för våra juniorer är vi, likt andra idrotter, ständigt beroende av föräldrahjälp. Junior- och Elitkommittén bekostar ledarutbildning för de föräldrar som vill engagera sig som juniortränare. Har man inte möjligheten att ställa upp som juniortränare räcker det med att vara en närvarande och engagerad förälder, som stöttar under träning och tävling.